İnsülin  pankreas beta hücrelerinden salgılanan kas, yağ ve karaciğer gibi kan şekerini kullanan dokulara şekerin alınması ve kullanılmasını sağlayan bir hormondur. İnsülin direnci varlığında dokulara şekerin alınması, kullanılması ve harcanması güç olur. Bu durumda şekeri kullanmak için daha çok insülin salgılanır ve hiperinsülinemi ortaya çıkar, Bu durum açlık hissine, tatlı krizine, yemek yeme isteğine ve atıştırmaya neden olarak bir kısır döngü oluşturur. İnsülin direnci oluşumunda stres, hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme rol alır. Yani insülin direnci bir sonuçtur. İnsülin direnci tip 2 şeker hastalığı ve obezite gibi  süregen bir çok hastalığın oluşmasında rol alır. Bununla beraber her insülin dirençli olguda şeker hastalığı gelişmeyebilir. Eğer pankreas beta hücreleri sağlamsa ve genetik zemin yoksa tip 2 şeker hastalığı gelişmeyebilir.   

İnsülin direnci ölçülmeli midir?

Yazılı, görsel ve sosyal basında  çıkan birçok yazıda  insülin direncinin mutlaka  ölçülmesi gerektiğine dair  bir çok bilgi geçmektedir. Hastalarımız da ellerinde bir HOMA değeri ile  bize benim insülin direncim varmış insülin direnci ölçtürmek istiyorum diyerek başvurmaktadırlar. Rutin arak her hastada insülin direncinin ölçülmesine gerek yoktur. HOMA değeri bireysel olarak değerlendirilmemelidir, kontrol grubuyla karşılatırıldığında bize doğru sonuç verir. İnsülin direnci bilimsel çalışmalarda ve ender  olarak görülen bazı hastalıklarda ölçülmektedir. HOMA-IR ölçümü  kan insulin ve glukoz düzeylerinin dalgalanmasından  en az oranda etkilenmesi için 0.dakika,5.dakika ve 10.dakikalarda alınan  kan örneklerinin sonucuna  göre yapılır. Yani tek bir glukoz ve insulin ölçümüyle HOMA-IR değerlendirmesi yapılamaz. Tek bir örnekle yapılan insulin direnci testi glukoz/insulin oranıdır, bu oranında doğruluk derecesi % 60 lar civarındadır. Bundan dolayı   kişilere yanlış olarak insulin direnci tanısı konulmaktadır.  Buna ek olarak insülin direnci varlığı çok basit muayene yöntemleriyle kolaylıkla saptanabilir. Burada bel çevresi ve beden yağ dağılımı önemlidir. Bel çevresi kadında 80 cm’den erkekde ise 94 cm’den fazla ise insülin direnci olma olasılığı çok yüksektir. Ayrıca başta boyun bölgesi olmak üzere et benlerinin olması da insülin direncinin varlığını gösterir. Eğer yağ karın bölgesinde birikiyorsa yani elma tipi bir şişmanlık varsa insülin direnci görülme sıklığı artar. Armut tipi yani yağın alt vücut bölgelerinde biriktiği durumda ise insülin direnci görülme olasılığı düşüktür.

İnsülin Direnci bir hastalık mıdır?

Bu sorunun yanıtı elbette hayırdır.İnsülin direnci bir çok hastalığın oluşmasında bir etkendir. Bununla bereaber müstakil yani tek başına bişr hastalık değildir. Insulin direnci düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam ve  stresin neden olduğu obeziteye bağlı olarak gelişen bir olaydır. Yani insulin direnci obezitenin nedeni değildir. Obezite insulin direncine neden olur.

İnsülin direnci olan kişi kilo verebilir  mi?

Bu sorunun yanıtı da elbette evetdir. Insulin direncini yenmenin en önemli   yolu kilo vermedir.  Yani benim insulin direncim var ben kilo veremem demek bir  şehir efsanesidir

İnsülin Direnci olan her kişi ilaç kulllanmalı mıdır?

Bu sorunun yanıtı da elbette hayırdır. Günümüzde bir çok  insan benim insulin direncim var onun için ilaç kullanıyorum demektedir.  Bu kişilerin kullandıkları ilaç metformin adlı bir şeker hastalarına verilen bir  ilaçtır. Insulin direnci üzerine etkisi çok belirgin değildir. Beslenme ve egzersize uyum gösterilmezse  ilacın herhangi bir etkisi olmaz. Metformin adlı ilaç  yalnızca  normalden fazla  kilolu  ya da  obez  olgularda gizli şeker hasatlığı olan olgularda verilir. Sadece HOMA-IR değeri yüksek diye herhangi bir hastada metformin adlı ilaç kullanılmamalıdır

Tedavi

İnsülin direnci ile ilişkili olan yada beraber bulunan  şeker hastalığı, kan yağ yüksekliği, obezite ve hipertansiyon gibi hastalıklarında tedavisi  yapılmalıdırİnsülin direncinin tedavisinde en önemli yöntem yaşam tarzı değişikliğidir. Yaşam tarzı değişikliği  dengeli beslenme ve egzersizi içerir. Haftada en az  4-5 defa olanaklı ise her gün  ve en az 30 dakika olmak üzere  en az 150 dakikalık bir egzersiz önemlidir. Buna uygun olan en kolay egzersiz şekli orta- yüksek şiddetde yürüyüştür.  Bununla beraber  kişinin olanağı varsa  yüzme  ve diğer sporlarda  yapılabilir. Bu aerobik egzersizlerin yanı sıra  kas kitlesini artırıcı (itme,çekme, germe ) egzersizlerde yapılmalıdır.   İki egzersiz arasında iki günden fazla süre olmamalıdır çünkü egzersizin yararlı etkileri 48 saatden sonra kaybolur.. Egzersiz sadece insülin direncini azaltmaz. Kan basıncını, LDL-kolesterol, kan şekeri, trigliserid  düzeylerini de düşürür, kas kitlesini arttırır, kadınlar başta olmak üere kemik erimesini azaltır, beden bütünlüğünü sağlar ve endorfin salgılayak mutluluk verir. Bu etkiler kilo vermeye yardımcı olmadan da bağımsız olarak devam edebilirBeslenme alışkanlığının düzenlenmesi gerekir. Obez olgularda düşük kalorili dengeli diyet  kilo vermeye yardımcı olur. Aç kalmak, çok düşük kalorili ketojenik diyetler, şok diyetler  ve tek taraflı beslenme olumsuz sağlık ve psikososyal sorunlar nedeniyle uygulanmamalıdır. Sık aralıklarla ve az az 3 ana 3 ara öğün beslenmek önemlidir.  Bazen ara öğünler gereğinden fazla alındığın da kilo almaya neden olabilir, bunun için ara öğünlerde  alınan gıda miktarına dikkat edilmelidir. Glisemik indeksi ve glisemik yükü yüksek olan  basit rafine karbonhidratların ( beyaz ekmek, pasta, börek, çörek, pirinç)  yerine glisemik indeksi  ve glisemik yükü düşük kompleks karbonhidratlar (tam buğday ekmeği, bulgur, esmer pirinç, lifli gıdalar) tercih edilmelidir. Günde 2-3 porsiyon meyve yenmelidir ve meyve miktarı abartılmamalıdır. Hazır meyve suları, kolalı içecekler, enerji içecekleri ve  şekerli gazsız içeceklerden uzak durulmalıdır. Gıda takviyeleri adı altında satılan ürünler kullanılmamalıdır. meyve suyu yerine  meyve taze olarak posasıyla- lifiyle beraber tüketilmelidir.  Yaşam tarzının değiştirilmesi insülin direncini yenmede yararlı olur.  

Yorum Yap

  Bültenime abone ol


  Hakkımızda

  Prof Dr. Murat Yılmaz
  İç Hastalıkları Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

  Çalışma saatleri

  Pzt - Cuma: 09.00 - 18.00Cumartesi: 09.00 - 18.00Pazar: Kapalı

  İletişim

  Randevu Telefon: 0542 573 89 40

  Adres
  Cumhuriyet mah, Gürkan Sk. Aladağ İş Merkezi 1/7 kat:4, 59100
  Süleymanpaşa/Tekirdağ - Yol Tarifi Al